Organizirajte hladnjak
Uredan i dobro organiziran raspored u hladnjaku štedi vam vrijeme i pomaže da naminirce iskoristite što bolje. Svi smo doživjeli pravi kaos u hladnjaku.
U većini hladnjaka vlada pravi nered i namirnice se ne iskoriste pravovremeno tako da se događa da se hrana uplesnjivi ili da im prođe rok trajanja.
Svako bacanje hrane je dodatni izdatak, zato je potrebno napraviti dobru organizaciju u hladnjaku, a prije toga dobru organizaciju kupovine prema prehrambenim navikama svoje obitelji.
Pokušajte hladnjak jednom tjedno pregledati. To je važno zbog tjedne kupovine, kako biste točno znali što trebate kupiti.
Raspored u hladnjaku:
Na najvišoj polici držite obrađenu hranu i suhomesnate proizvode. Kako se ta hrana ne kvari brzo, ona može stajati na mjestu gdje je naviša temperatura hladnjaka.
Na drugoj polici trebalo bi držiti mlječne proizvode.
U donjem dijelu trebalo bi držati lako kvarljive namirnice – kao sirova riba i meso, jer je tu najhladnije.
Ladice na dnu hladnjaka predviđene su za voće i povrće.
Staklene posude za duži vijek namirnica
U pregradama na vratima držite putar, sosove, marmelade, tube i sokove.
Obratite pažnju da sve što stavljate u frižider bude dobro zatvoreno. Ukoliko ste nešto otvorili, poklopite, stavite u posebne posude ili umotajte u foliju.
Idealna temperatura u frižideru je između 0 i 6 stupnjeva.
Plastične posude za uredno sortiranje namirnica
Par savjeta:
• Nikada ne ostavljajte hranu u otvorenim limenkama.
• Jaja je bolje ostaviti u originalnom pakiranju, nego u vratima, jer je u njima temperatura najniža.
Popis namirnica koje ne morate držati u hladnjaku:
• Krumpir, rajčica, dinja, lubenica, ananas, avokado, kivi, banane, breskve, kruške, limun, limeta, đumbir, luk, češnjak (spremite ih u hladnjak jedino očišćene, narezane ili oštećene).
Plastične posede za dodatni prostor u hladnjaku i još bolju organizaciju
Na kraju kada završite pospremanje hladnjaka i nađete razne ostatke hrane sa kojima nemate ideje šta da radite, evo par prijedloga za zdrave salate.